działka pod budowę domu

Wybór działki

Na początkowym etapie planowania budowy domu Inwestorzy często zadają sobie pytanie: czy najpierw należy kupić działkę czy jednak wybrać projekt. Biorąc pod uwagę szeroki wybór różnych projektów , które można dopasować praktycznie do każdej działki, w większości przypadków najlepiej najpierw zakupić działkę, a dopiero później wybrać projekt. Jednak w sytuacji, kiedy mamy wybrany wymarzony projekt i tylko on wchodzi w grę, wtedy należy szukać działki, która będzie spełniać jego kryteria.  Przy jej wyborze należy zwrócić uwagę jeszcze na kilka podstawowych elementów:

  • Czy dany obszar jest objęty Miejscowym Planem Zagospodarowania Ternu czy wymaga wydania Warunków zabudowy. W pierwszym przypadku należy zapoznać się z tym planem i sprawdzić jakie jest przeznaczenie terenu (powinna być zabudowa mieszkaniowa) oraz czy  odpowiadają nam jego szczegółowe zapisy. Mogą one określać np. wysokość zabudowy, ilość kondygnacji, kąt nachylenia dachu i/lub jego kolorystyką, rodzaj połaci oraz ewentualnie inne.
  • Strony świata względem, których usytuowana jest działka. Warunkuje to intensywność naświetlenia pomieszczeń oraz tarasu w określonych porach dnia.
  • Szerokość działki. Przy bardzo wąskich działkach musimy liczyć się z mniejszym zakresem możliwych projektów, a czasem nawet z koniecznością wykonania projektu indywidualnego
  • Dostęp do drogi publicznej,  szerokość wjazdu. Są to elementy , które należy sprawdzić przed zakupem działki, bo warunkują one późniejsze komfortowe użytkowanie domu. Każda działka musi mieć bezpośredni dostęp do drogi publicznej albo poprzez współudział w prywatnej działce drogowej lub poprzez ustanowienie służebności. Natomiast sam dojazd posesji, szerokość drogi dojazdowej i ilość miejsca przed domem warunkuje późniejszy komfort dojazdu i parkowania dla jego mieszkańców oraz gości.
  • Dostępne media – każda działka musi  uzyskać możliwość korzystania z sieciowej energii elektrycznej . Ważny jest też dostęp do sieci wodociągowej, gazowej i kanalizacji. W przypadku jednak braku któregoś z tych mediów, można alternatywnie wykonać studnię na wodę, zbiornik na nieczystości bytowe (tzw. „szambo” )  lub zaplanować ogrzewanie alternatywne do gazowego (np. pompę ciepła). Nie powinno to stanowić większego problemu. Jedynie w przypadku studni ważne jest, aby na niedużej głębokości znajduje się warstwa wodonośna.
  • Lokalizacja. Tutaj oczywiście najwięcej zależy od indywidualnych preferencji oraz środków jakimi dysponujemy. Większość niezabudowanych, dostępnych terenów znajduje się obecnie poza dużymi miastami, ale jeszcze w bliskiej odległości. Ceny są tam dużo niższe niż w samych miastach,  a coraz lepsza infrastruktura zmniejsza czas dojazdu do centrum. Podobnie rozwój miejscowości będących „sypialniami” wielkich aglomeracji powoduje coraz lepszą dostępność na miejscu takich elementów życia codziennego, jak sklepy, apteki, szkoły, przedszkola i inne. A coraz częstsza w wielu branżach możliwość pracy zdalnej ogranicza do minimum konieczność dojazdów. Działki poza miastem dają też najczęściej lepszy dostęp do terenów zielonych oraz dają możliwość korzystania z uroków bardziej kameralnej zabudowy. Dla osób, których priorytetem  jest jednak mieszkanie blisko centrum, odpowiednim rozwiązaniem może być zakup działki w samym mieście. Wiąże się to oczywiście z wyższymi kosztami zakupu samego gruntu, ale  sama budowa domu jest często i tak tańsza niż w przypadku zakupu mieszkania w centrum o podobnej powierzchni. A dodatkowo otrzymujemy wtedy więcej prywatności, własny ogród i często zaciszną lokalizację.

NAJNOWSZE
WPISY

+48 605 658 060